تابع AND در اکسل

57
بدون دیدگاه
کاربردتابع AND در اکسل

AND یکی از توابع منطقی (logical function) اکسل می باشد که از آن برای بررسی چند شرط به صورت همزمان استفاده می شود. درصورتی که تمامی شرط ها برقرار باشد خروجی تابع مقدار TRUE و اگر حداقل یکی از شرط ها برقرار نباشد خروجی تابع مقدار FALSE خواهد بود. این تابع را می توان با تابع IF ترکیب کرده و بجای استفاده از شرط های تو در تو (Nested IFs) از آن در آرگومان logical_test تابع IF استفاده کرد.

فرمت کلی تابع AND :

=AND(logical1,logical2,…)

آرگومان های تابع AND :

1: logical1             شرط مورد بررسی اول

2: logical2             شرط مورد بررسی دوم

3: ….                    شرط های دیگر- حداکثر تا 255 شرط

برای مثال در تصویر بالا قصد داریم برای دانشجویان با توجه به معدل و تعداد واحد های گذرانده، دوره آموزشی تعیین کنیم. در این خصوص برای دانشجویان با معدل 17 و بالاتر (شرط اول) و تعداد واحد گذرانده بیشتر از 30 واحد (شرط دوم)، دوره آموزشی A و برای دیگران دوره B برگزار می گردد. برای این اینکار از ترکیب تابع AND و IF در سلول B5 به صورت ذیل استفاده می کنیم:

=IF(AND(C5>=17,D5>30),”A”,”B”)

این فرمول دو شرط معدل 17 و بالاتر (C5>=17) و تعداد واحد گذرانده بالای 30 (D5>30) را با استفاده از تابع AND بررسی کرده و در صورت برقراری هر دوشرط  مقدار TRUE را برمی گرداند و با توجه به آن تابع IF دوره A را نمایش می دهد و اگر حداقل یکی از شروط برقرار نباشد (همانند دانشجوی دوم) تابع AND مقدار FALSE را برمی گرداند و با توجه به آن تابع IF دوره B را نمایش می دهد.

نکاتی در خصوص تابع AND

تابع AND :

  • به حروف کوچک و بزرگ حساس نیست.
  •  از وایدکارد WildCards پشتیبانی نمی کند.
  • مقادیر متنی و سلول های خالی را نادیده می گیرد

0 0 رای ها
امتیاز این مطلب
guest
0 نظر / سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات
فهرست
0
خوشحال می شویم نظر شما را در مورد این مطلب بدانیمx
()
x